Information

Food!

All about food!
Making food.
Eating food.
Where food comes from.
What you like
What you don't like.
Recipes.
How and why of food.
Bon appetit!

Members: 45
Latest Activity: yesterday

Fervet olla, vivit amicitia.

"While the pot boils, friendship endures."

Discussion Forum

Timers

Started by Idaho Spud. Last reply by Daniel W Aug 12. 18 Replies

Vegan isn't most sustainable diet

Started by Ruth Anthony-Gardner. Last reply by Daniel W Aug 5. 1 Reply

Parmesan that's cheddar- and mozzarella-laced wood pulp

Started by Ruth Anthony-Gardner. Last reply by Dale (ForestWind) May 18. 5 Replies

Live longer, don't eat bacon and sausage

Started by Ruth Anthony-Gardner. Last reply by Dale (ForestWind) May 18. 6 Replies

Tuna's not greener than pork!

Started by Ruth Anthony-Gardner. Last reply by Plinius Mar 20. 3 Replies

Comment Wall

Comment

You need to be a member of Food! to add comments!

Comment by Idaho Spud on February 25, 2015 at 4:35pm

Just bought 7 oz of Gouda for 2.98+6% tax = $3.16 which is $7.22 per pound.  Not too bad.  Haven't eaten any yet as I'm fasting today.

Comment by Randall Smith on February 25, 2015 at 8:14am

I've taken a fancy to provolone cheese, too. Added it to my scrambled eggs this morning. I just wish cheeses weren't so expensive.

Comment by Plinius on February 25, 2015 at 1:54am

Joan, thanks, I knew but I was confused by a typo. Gouda is 20 minutes by train from here and I've been there a few times. A nice old town centre with canals. Apart from cheese they make candles, pottery and stained glass. Gouda cheese is ok, but I prefer cheese from raw milk, with a sharp tang.

Comment by Joan Denoo on February 25, 2015 at 1:26am

Felaine, I love it. 

1 gram = 0.035273962

1 oz.(US) = 28.349523

At least that is what my calculator told me. Please tell me if I am wrong. 

Comment by sk8eycat on February 25, 2015 at 1:14am

Speaking of cheeses:

Missionary Mice Teaching About "Cheeses"

Comment by sk8eycat on February 25, 2015 at 1:03am

Patricia...the jumbo eggs price is exactly the same here; I usually only buy cantaloupe when they are on sale at a set price instead of by weight.  I haven't bought beef or pork in years....no money.  It's chicken on sale or nothing.  Same for Kraft products (I didn't even know they made p-nut butter)...right now their sliced natural cheeses are on sale, so I ordered Chipotle Cheddar and Colby Jack...$3 for 7.5 oz each.  (It does p*ss me off that food processors sell lower weights than they used to, at the old price.  ie: 3 pints of ice cream at the price they used to sell a half gallon....or the 7.5 oz cheeses.   Cheeses Krisp!  We're getting ripped off everywhere.)

I iz iggerant...I don't know how many grams to an ounce.

Comment by Joan Denoo on February 25, 2015 at 1:02am

Patricia, thanks for the prices. I'll compare them next time I go shopping. 

Comment by Joan Denoo on February 24, 2015 at 11:48pm

Kathy, I can't drink alcohol anymore either. I loved the flavor and the little buzz. When I drink it now one of my organs gives a kick in the rib that takes all the pleasure out of the drink. The kids had some locally brewed beer at our Yule celebration and they gave me sips. They were just splendid. The sips didn't hurt. 

Comment by k.h. ky on February 24, 2015 at 9:36pm
Thanks Joan. I had never bothered looking it up.
Spud, I eat very little so that makes most things affordable. I think the round of goulda is 4.48 for 7 ozs. It will last for at least three weeks.
Like Randy I enjoyed it with wine. But I can't drink alcohol anymore. Sad face.

Funny stuff people!
Comment by Joan Denoo on February 24, 2015 at 7:12pm

Patricia, I love Gruyere for melting cheese and have not had Applewood Smoked Cheddar. I'll look for it in our cheese case next time I'm at Rosauer's. 

 

Members (45)

 
 
 

line

Update Your Membership :

Membership

line

line

Nexus on Social Media:

line

© 2016   Atheist Nexus. All rights reserved. Admin: Richard Haynes.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service